Bilgi Grup Yayınları

Nitelikli bir eğitim ayrıcalıktır. Öğrenmeyi öğrenmenin ve düşünmeyi öğrenmenin özel bir öneme sahip olduğu bir dünyada yaşıyoruz. En üretken ve en verimli bireyler en iyi öğrenim ve eğitim düzeyine sahip olanlar arasından çıkacaktır.
Senelerce yaptığım görüşme ve seyahatlerimin ardından fırsat buldukça düşüncelerimi ajandama not ettim. Ve bu notları bugün kullanıyorum. Biriken küçük notlar bugün bir kitap ile karşınızda.

Yaşantımda başarının müthiş bir şey olduğunu anladım. Ve başarıyı elde etmek için hep hareketli olunması gerektiğini, fırsatları yakalamak için uyanık olunması gerektiğini anladım. Ve cesaretini kaybetmeden fırsatlarla yüzleşilmesi, sabır ve kararlılıkla yola devam edilmesi gerektiğini anladım. Bunun sonunda başarının olmaması için hiçbir neden kalmayacaktır. Ve başarılı olunduğunda hissedilmesi gereken; bu bir seyahat, varılacak son nokta değil olacaktır. Çünkü başarı alışkanlık yapar.

“Mutluluk gidilen yolun üzerindedir, yolun sonunda değil.”

Başarılı olmak için denemek, yola çıkmak gerekir. Yola çıkmadan, denemeden veya yeteri kadar çaba sarf etmeden yapacaklarınızı bilemezsiniz. Hayatta olduğunuz noktadan ziyade, olmak istediğiniz nokta ve bunun için gösterdiğiniz çaba önemlidir. Eğer insan daha iyi bir kitap yazar, daha iyi bir sandalye yaparsa veya daha iyi bir resim yaparsa, sonunda dünya onu bulacaktır ve takdir edecektir.
Düşlerinizi ve düşüncelerinizi küçümseyen insanlardan uzak durmalısınız. Düşlerinizi gerçekleştirebileceğinize inanmanızı sağlayan insanlar ile yakın ilişkiler kurmalısınız. Bu insanlar büyük insanlardır. fiunu unutmayın; kendinize olan güveniniz derecesinde genç ve heyecanlısınızdır. Heyecanınız bittiğinde ise yaşınız ne olursa olsun ihtiyarlamışsınızdır.

Ben burada heyecan ve başarınıza bir şeyler katabilirsem kendimi mutlu hissedeceğim. Bu kitapta yapmak istediğim mükemmel olmak. (Yani size daha çok yararlı olmak.) Çünkü bence mükemmel insanlar kendisine ve başkalarına daha fazla faydası olan insanlardır.
Herkes hayatında birçok karanlık yoldan geçmeye mecburdur. Ancak bu yolları elinde bir ışık olmadan geçmeye çalışmaktansa, başkalarının tecrübe meşalelerinden faydalanarak yürümek daha kolay ve karlıdır.

“Hadi evrende bir çentik açalım.”
Steve Jobs